Wojewódzki Konkurs Recytatorski „A to Polska właśnie…”

19 listopada 2018 r. w naszej odbyła się jubileuszowa edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „A to Polska właśnie…”. Już po raz dziesiąty szkoła gościła przybyłą wraz z opiekunami artystycznymi młodzież z województwa podkarpackiego. Jak co roku, organizatorem było Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – Dom Zakonny w Jarosławiu.

Głównym celem przedsięwzięcia było rozbudzanie zainteresowań polską historią i literaturą, a także rozwijanie kultury języka oraz umiejętności recytatorskich i muzycznych. Tegoroczna edycja była jednym z wielu działań podjętych przez naszą szkołę w ramach włączenia się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W konkursie wzięło udział 40 uczestników: 12 z kl. IV-VI szkół podstawowych oraz 28 z klas VII-VIII szkół podstawowych i gimnazjów województwa podkarpackiego. Uczniowie reprezentowali 11 szkół. Uczestnicy konkursu recytowali wybrany utwór poetycki oraz śpiewali piosenki patriotyczne.

Ogółem w konkursie wzięło udział 40 uczestników w dwóch kategoriach tematycznych i dwóch wiekowych. W pracę z uczniami zaangażowało się 17 nauczycieli.

W komisji artystycznej zasiedli: Pani Monika Stalewska – przedstawicielka Centrum Kultury w Przemyślu, Pan Krzysztof Kubaszek – nauczyciel języka polskiego, autor tomików poezji, Pan Piotr Polański i Pan Robert Polański – nauczyciele w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu.

W oczekiwaniu na werdykt jury, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami artystycznymi wzięli udział w warsztatach recytatorskich prowadzonych przez Panią Agnieszkę Wajdę.

Po przesłuchaniu 24 recytatorów oraz 16 wokalistów członkowie komisji przedstawili wyniki konkursu. Wśród recytatorów z kategorii klas IV-VI najlepsza okazała się Maja Podolak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku. Tuż za nią na podium stanęła Milena Kwaterczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku. Trzecie miejsce w tej kategorii przypadło w udziale naszej uczennicy z kl. 5 – Annie Przybyło.

Bezkonkurencyjny wśród uczestników z kl. VII-VIII oraz gimnazjów okazał się Jakub Solarski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku. Drugie miejsce zajęła reprezentantka Zespołu Szkół Sióstr Prezentek w Rzeszowie – Nina Ciećkiewicz. Na trzecim miejscu uplasował się Konrad Kapłon ze Szkoły Podstawowej w Szówsku.

W kategorii piosenka patriotyczna w grupie młodszej również odnieśliśmy sukcesy. Zwyciężyła Emilia Bednarska z kl. 6, drugie miejsce wywalczył natomiast Piotr Wawrzyszko z kl. 4 a. Na podium znalazła się też Aurelia Modras – uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku, zajmując zaszczytne trzecie miejsce.

W starszej grupie wokalistów zwyciężyła Martyna Stec ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku. Drugie miejsce zajęła Marika Kisilewicz z Zespołu Szkół Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Reprezentantka naszego gimnazjum – Aleksandra Kulikowska – wywalczyła miejsce trzecie.

Udział w konkursie patriotycznym oraz zaangażowanie widoczne podczas występu wszystkich uczestników były pięknym świadectwem miłości do Ojczyzny.

27 listopada, 2018