Święto Patronalne Szkoły

16 stycznia to niezwykle ważna data dla naszej wspólnoty szkolnej. Mamy co najmniej dwa powody do świętowania. Jest to dzień urodzin i imienin naszej patronki – bł. Matki Marceliny Darowskiej. Tego dnia obchodzimy również święto patronalne szkoły. O godz. 9.00 zgromadziliśmy się na Eucharystii w intencji wszystkim członków tejże wspólnoty.
Ks. Kazimierz przypomniał, na czym polega wyjątkowość założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wyjaśnił również, jaka jest rola patrona. My, jako podopieczni Matki Marceliny, możemy nie tylko liczyć na Jej wstawiennictwo u Boga, ale musimy być świadomi obowiązków, jakie to na nas nakłada. Patron powinien być dla każdego autorytetem i naszym zadaniem jest podążanie każdego dnia za jego wzorem.
O niezwykłości patronki naszej szkoły przypomniał nam występ uczniów szkoły podstawowej z kl. III b i VII oraz III gimnazjum. Podczas prezentacji, zgromadzeni w auli uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami, mieli okazję usłyszeć o najważniejszych wydarzeniach w życiu małej Marcelinki, a później Matki Marceliny. Wybór najistotniejszych faktów nie był łatwy, bo Jej biografia jest niezwykle bogata. Przejęci swoją rolą konferansjerzy, na tle spokojnej muzyki oraz pięknej scenografii, zabrali nas w podróż w czasie do roku 1827, kiedy to na świat przyszła mała Marcia. Ich słowa, w połączeniu z wyświetlanymi obrazami z życia Marceliny, pobudziły wyobraźnię widzów. Nawet najmłodsi na sali uczniowie oglądali i słuchali z zaciekawieniem. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wiele lat temu wyglądały pierwsze szkoły niepokalańskie.

Założycielka naszej szkoły zostawiła precyzyjny i jasny system wychowawczy, który opiera się na czterech zasadach:

 1. Bóg wszystkim, przez wszystko idzie się do Boga
 2. Bóg nas stworzył Polakami
 3. Wierność obowiązkom
 4. Nauczyć dzieci myśleć

W tym roku, z racji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, koncentrujemy się przede wszystkim na drugiej zasadzie. W szkole odbywają się różnego rodzaju konkursy, wystawy, przedstawienia.

Czasy się zmieniają, ale jedno pozostaje niezmienne. Chociaż bł. Marcelina żyła na przełomie XIX i XX wieku, Jej system wychowawczy i spojrzenie na proces wychowania młodego pokolenia są nadal aktualne. Nie bez znaczenia jest fakt, że nasza patronka, mając możliwość doświadczenia różnych stanów, pełniła w swym życiu wiele ról. Jako osoba świecka była narzeczoną, żoną, matką, wdową, później siostrą zakonną i wreszcie od 1996 r. – błogosławioną. (Ufajmy, że w przyszłości również świętą…). Zapytana, u schyłku swego ziemskiego życia o to, co jest dla niej najważniejsze, bez wahania wskazała dzieci. „Wyznam, nie umiem przypuścić, jak by można kochać Boga prawdziwie, a nie kochać dzieci!” Jej matczyna troska i miłość wobec swoich wychowanków dowodzi, że była przede wszystkim kobietą i matką. To właśnie z tej perspektywy spoglądała na swoich podopiecznych. Po dziś dzień uczy jak je kochać i wychować z pożytkiem dla nich i całego społeczeństwa. Przestrzega jednak przed wyczekiwaniem zbyt szybkich rezultatów: „Pan mi wytłumaczył długomyślność. Nie jest ona cierpliwością spokojnie i bezczynnie czekającą, ale pracą wytrwałą, usilną, bez żadnego zaniedbania w spełnianiu woli Bożej, w doprowadzeniu dusz naszych tam, gdzie je Bóg mieć chce: ale bez niecierpliwości i ciągłego oglądania się, cośmy zrobili, ile czasu upłynęło, gdzie są owoce. Długomyślność to zaufanie Bogu, Panu przyszłości, przy pracy niezmordowanej, niezmiennej, nieustannej.“

Chociaż nikomu z nas, uczniów i nauczycieli, nie jest obca biografia naszej patronki, warto jednak od czasu do czasu przypominać o wyjątkowości tej nieprzeciętnej postaci. Święto patronalne szkoły było doskonałą okazją do uświadomienia, że jesteśmy wyróżnieni, mając tak niezwykle skuteczną orędowniczkę u Pana Boga. Przedstawienie ubogacił również występ recytatorów z kl. III b, którzy poprzez poezję przekazali wskazówki Mateczki do swoich wychowanków. Podczas prezentacji widzowie mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia błogosławionej, ale warto zapoznać się z całym Jej życiorysem.

A oto kilka książek dostępnych w naszej szkolnej bibliotece, które pomogą lepiej poznać i zrozumieć bł. Matkę Marcelinę. Rodzice, Dziadkowie, Wychowawcy, Nauczyciele – każdy, komu leży na sercu wychowanie młodego pokolenia – znajdzie tu wskazówki dla siebie.

 • Marcelina Darowska – niepokalanka: 1827-1911 / Ewa Jabłońska-Deptuła
 • Niepokalanki w polskim trwaniu/ Ewa Jabłońska-Deptuła
 • Zakorzeniać nadzieję: M. Marcelina Darowska o rodzinie i dla rodziny / Ewa Jabłońska-Deptuła
 • Aby żyła wśród nas: Matka Marcelina Darowska 1987-1911 / Grażyna (Jordan) od Wszechpośrednictwa Matki Bożej
 • Doświadczenie mistyczne Marceliny Darowskiej/ Marek Chmielewski
 • Marcelina Darowska – niepokalański charyzmat wychowania: praca zbiorowa / pod red. Marka Chmielewskiego
 • Matka: życie i działalność Matki Marceliny Darowskiej 1827-1911 / Maria Alma Sołtan
 • Wychowanie to dzieło miłości: system pedagogiczny błogosławionej Marceliny Darowskiej / Grażyna od Wszechpośrednictwa NMP
 • Zawsze byłam szczęśliwa: bł. Marcelina Darowska od Niepokalanego Poczęcia NMP / Wawrzyna od Ducha Świętego Wiesława Chwedoruk
 • Życie, myśl i dzieło Matki Marceliny Darowskiej/ s. Anna Jarząbek

Książki dla młodszych czytelników:

 • Bóg spełnia marzenia: biografia błogosławionej Marceliny Darowskiej : w setną rocznicę narodzin dla Nieba, piętnaście lat po Jej beatyfikacji / Barbara Skowron
 • Mateczka/ teksty siostra Felicyta, siostra Paula
20 stycznia, 2019