Wycieczka Grupy Ciekawych Odkrywców do Kolbuszowej

W sobotę 11 maja br. po raz kolejny w tym roku szkolnym Grupa Ciekawych Odkrywców wraz z opiekunami wyruszyła na wyprawę. Tym razem pojechaliśmy do skansenu w Kolbuszowej. To urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku. Prezentują kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Dzieci miały możliwość zwiedzić dawne chłopskie chaty i budynki gospodarcze, młyn wodny, wiatraki, kuźnię, obejrzeć sprzęty, jakimi posługiwali się ludzie, zabawki, którymi bawiły się dzieci, obserwowały zwierzęta hodowane w niektórych zagrodach.  Zobaczyły szkołę sprzed 100 lat, przydrożną kapliczkę, a także kościół, w którym bardzo spodobały im się pięknie ozdobione ołtarze. W trakcie pobytu w skansenie uczniowie odwiedzili też sklepik i zakupili pamiątki. Następnie cała grupa wzięła udział w warsztatach tworzenia ludowych wycinanek z papieru. Wycinanki były niegdyś jednym ze sposobów dekoracji ścian izb wiejskich. Każdy uczeń miał szansę stworzyć własny, niepowtarzalny wzór. Pogoda dopisała, było ciepło, słonecznie i bezwietrznie, wobec tego nie zabrakło również zabawy na świeżym powietrzu. Pod koniec naszego pobytu w skansenie zorganizowaliśmy ognisko, przy którym pieczone były kiełbaski. Zajadaliśmy się nimi z wielkim apetytem. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy w godzinach popołudniowych do Jarosławia.

B.H.

11 maja, 2019