Nie Zagubić Talentu

Gala „Nie zagubić talentu” w Dębicy.

Nagrodzono najbardziej uzdolnionych i wyróżniających się uczniów z całego województwa.

W Dębicy w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury „Mors” odbyła się tegoroczna gala „Nie zagubić talentu”, podczas której zostali nagrodzeni najbardziej uzdolnieni i wyróżniający się uczniowie. To już 12. edycja tego wydarzenia. Program „Nie zagubić talentu” w całości finansowany jest z budżetu województwa podkarpackiego, a jego odbiorcami są uczniowie i absolwenci szkół podstawowych, absolwenci klas gimnazjalnych i uczniowie szkół ponadpodstawowych. W tym roku stypendia naukowe przyznano 78 uczniom. W szczególny sposób został doceniony również dorobek artystyczny dzieci i młodzieży. W uznaniu licznych i znaczących osiągnięć w dziedzinie muzyki, tańca, plastyki i recytacji Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał 32 stypendia artystyczne. Nagrodami pieniężnymi zostało uhonorowanych 80 uczniów oraz 8 zespołów artystycznych. W tym roku po raz pierwszy zarząd województwa przyznał nagrodę zespołową za osiągnięcia naukowe. Łączna kwota na projekt „Nie zagubić talentu” w roku szkolnym 2019/2020 wynosi 430 tys. zł.

Stypendia, które w tym roku otrzymali uczniowie wynoszą 300 zł miesięcznie na okres od września do czerwca następnego roku. Nagrody indywidualne to 1000 zł, a dla zespołów – 2000 zł.

– Jeżeli są talenty, jeżeli ktoś o nie dba i je rozwija, jeżeli pojawiają się sukcesy – to trzeba je docenić. Samorząd Województwa Podkarpackiego kieruje program, który ma was wzmocnić nagrodami, stypendiami i choć częściowo pokryć koszty, bo rozwijanie talentu kosztuje – mówił do młodzieży, rodziców i nauczycieli marszałek Władysław Ortyl.

Szczególny charakter miało wręczenie nagrody dla Grupy 3D działającej przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Grupa zrealizowała projekt społeczny „Szczęście z plastiku”. Uczniowie przygotowali i wydrukowali na drukarce 3D protezę ręki dla swojej koleżanki Kingi, której największym marzeniem jest praca w zawodzie mechanika samochodowego.

Oprócz programu „Nie zagubić talentu”, jeszcze w tym roku 800 uczniów otrzyma stypendia współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej, 100 najlepszych studentów otrzyma Stypendium Marszałka Województwa, a ponad 200 młodych sportowców będzie mogło starać się o wsparcie rozwoju ich sportowej ścieżki kariery. Na ten cel, czyli na różne programy stypendialne, województwo przeznacza każdego roku ok. 5 mln złotych.

źródło: podkarpackie.pl

https://www.youtube.com/watch?v=SP3l_KU2Acc

Wśród nagrodzonych znalazł się nasz absolwent Kornel Adamik, któremu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nowej szkole.

29 września, 2019