BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA… # 9 – 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia  obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, w ten dzień zmarli wybitni poeci: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel . W 1926 roku 6 hiszpański król Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto szybko zdobyło popularność w całej Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych.

Każdy AKTYWNY czytelnik powinien z radością obchodzić swoje święto w Światowym Dniu Książki. Zachęcamy wszystkich miłośników książek do podzielenia się swoimi fascynacjami książkowymi, zorganizowania wspólnego głośnego czytania (w dobie Internetu do zrealizowania również na odległość J), koleżeńskiej wymiany książek (kiedy tylko będzie to możliwe…).

Nie czytasz? Żałuj! Osoby, które nie czytają zbyt często, zachęcamy do skorzystania z sugestii swoich czytających znajomych, którzy z pewnością polecą Wam ulubione tytuły książek lub audiobooków.

Więcej na temat tej inicjatywy możecie przeczytać tutaj: https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/#more-433

Światowy Dzień Książki to dobra okazja do rozpoczęcia nowych serii:

  • BIBLIOTEKA SZKOLNA NA DZIEŃ DOBRY (dla starszych uczniów)
  • BIBLIOTEKA SZKOLNA NA DOBRANOC (dla młodszych uczniów z klas I-III)

Na stronie szkoły będą ukazywać się krótkie opowiadania w ramach zajęć z elementami biblioterapii, która jest jedną z metod pracy z dziećmi i młodzieżą. Taka forma pracy ma na celu:

– wspieranie w trudnych sytuacjach,

– pomoc w nazywaniu towarzyszących nam uczuć,

– kształtowanie umiejętności rozpoznawania emocji,

– pobudzanie do dyskusji o różnych problemach i sposobach ich rozwiązywania,

– rozwijanie myślenia,

– wsparcie psychiczne,

– uspokajanie, oswajanie lęków.

Te krótkie historie mają skłaniać do refleksji na poruszane tematy. Dużą zaletą jest fakt, że na ich przeczytanie nie musicie rezerwować zbyt wiele czasu. Z uwagi na mądrość, jaka z nich wypływa, warto poświęcić tych kilka minut na zapoznanie się z tekstem, który motywuje do myślenia…

Młodszych czytelników z pewnością zachwyci możliwość wysłuchania tych opowieści w wykonaniu Rodziców, Dziadków, starszego Rodzeństwa… Takie wspólne popołudniowe lub wieczorne czytanie przed snem to wspaniała okazja do spędzenia BEZCENNEGO czasu RAZEM J

W kolejnych artykułach znajdziecie pierwsze opowiadania – dla młodszych i nieco starszych czytelników 🙂

Miłej lektury i owocnych refleksji!

23 kwietnia, 2020