Pasowanie na czytelnika

25 stycznia uczniowie klasy pierwszej dołączyli do grona czytelników naszej szkoły. Podczas lekcji bibliotecznej jednym z najważniejszych punktów było zapoznanie się z regulaminem biblioteki szkolnej. Po wysłuchaniu historii o pewnej zmęczonej książce, chętnie włączyli się do rozmowy na temat zasad postępowania z książkami. Dowiedzieli się też, jak liczny jest nasz księgozbiór i jakie książki cieszą się największym zainteresowaniem wśród czytelników. Pierwszoklasiści bezbłędnie podawali powody, dla których warto czytać. Wiedzą już, że to nie tylko przyjemny sposób spędzania wolnego czasu, ale również możliwość poszerzania wiedzy na rozmaite tematy, rozwijania swoich pasji, wzbogacania słownictwa, ćwiczenia pamięci i utrwalania zasad pisowni. Po uroczystym ślubowaniu nastąpił ważny moment – pasowanie na czytelnika. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz swoją kartę biblioteczną, dzięki której można korzystać z naszego księgozbioru. Nowi czytelnicy mieli okazję wypożyczyć swoją pierwszą lekturę pt. Plastusiowy pamiętnik. Oprócz tego z zapałem przeglądali przygotowane propozycje dodatkowych książek i każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie, zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Po zajęciach, uśmiechnięci i bogaci w nowe doświadczenia, wrócili do swojej klasy, by już następnego dnia wrócić do biblioteki po kolejne książki, w których z pewnością znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Nic dziwnego, bo jak mawiała Wisława Szymborska: „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Drodzy Uczniowie!

Starajcie się czerpać z książek jak najwięcej mądrości i radości.

Szanujcie je – jak najbliższych sercu przyjaciół! 🙂

29 stycznia, 2021