Konkurs „Tysiąc powodów, by czytać”

Spieszymy z wiadomością, że w piątek zakończyliśmy pracę nad plakatem, który został wysłany na ogólnopolski konkurs zorganizowany przez Empik pod nazwą Tysiąc powodów by czytać. Warto dodać, że do wygrania jest 1000 nowych książek dla biblioteki szkolnej! 10 szkół, które zdobędą najwięcej głosów otrzyma taką wspaniałą nagrodę! Nie bez znaczenia jest fakt, że o tym, jakie książki trafią do biblioteki, decydują również uczniowie zwycięskiej szkoły 😊 Aby oddać swój głos na naszą pracę wystarczy pobrać ze strony https://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj aplikację mobilną Empik! Można głosować codziennie od 24 października do 28 listopada. Alert aplikacji będzie przypominał Wam o codziennym głosowaniu.

To już czwarta edycja konkursu, ale nasza szkoła bierze w nim udział po raz pierwszy. Warunkiem uczestnictwa było wysłanie zdjęcia plakatu przedstawiającego ilustrację z dowolnej książki. Nasz wybór padł na Mikołajka, który od wielu lat niezmiennie bawi czytelników w każdym wieku na całym świecie. Autor książki – Rene Gościnny stworzył niezwykle wyraziste postaci, a tytułowy Mikołajek jest tak sympatycznym bohaterem, że nie sposób go nie polubić. Za sprawą charakterystycznych ilustracji autorstwa Jeana-Jacques’a Sempégo postać Mikołajka została rozsławiona na całym świecie. Wybraliśmy scenkę z rozdziału pt. Futbol. Jeden z bohaterów – Alcest otrzymał w prezencie nową piłkę i umówił się z kolegami, aby ją wypróbować. Chłopcy zmierzają w kierunku boiska, gdzie ma rozegrać się ważny mecz. Już na etapie formowania drużyn dochodzi do licznych, ale zabawnych sporów, z którymi trzeba się zmierzyć, aby rozpocząć grę. Ostatecznie do rozgrywek nie dochodzi, ponieważ okazało się, że Alcest…. zapomniał zabrać piłki z domu 😊 Zainteresowanie uczniów przerosło nasze oczekiwania. Do pracy zgłosili się reprezentanci ze wszystkich klas, łącznie 35 osób! Trzeba było zastanowić się, w jaki sposób zorganizować pracę dla tylu chętnych osób. Ostatecznie pracowaliśmy najpierw indywidualnie, każdy nad jedną ilustracją, a później w mniejszych podzespołach. Jedni rysowali, inni malowali, więc każdy mógł dołożyć swoją przysłowiową „cegiełkę”. I tak oto z mniejszych rysunków powstała ramka wokół głównej ilustracji. Na plakacie dominują kolory francuskiej flagi – niebieski, biały i czerwony, ponieważ akcja książki rozgrywa się we Francji. Uczniowie przez kilka dni zostawali po zajęciach, by w pocie czoła dopracowywać wszystkie elementy. Wykazali się przy tym wielką cierpliwością i zaangażowaniem. Poczuli się odpowiedzialni za dzieło, które będzie reprezentować naszą szkołę w ogólnopolskim konkursie.

Drodzy Rodzice, Uczniowie i wszyscy sympatycy naszej szkoły! Liczymy na Wasze wsparcie podczas głosowania, liczy się każdy głos! 5 grudnia to będzie szczęśliwy dzień dla 10 szkół. Tego dnia okaże się, które biblioteki otrzymają po 1000 nowiutkich książek! Będzie to 5 małych szkół podstawowych (do 120 uczniów) i 5 większych (powyżej 120 uczniów). 7-10 stycznia 2020 r. uczniowie zwycięskich szkół sami wybiorą po 1000 książek, które chcą czytać, a Empik spełni te czytelnicze życzenia. Organizator konkursu dostarczy uczniom każdej ze szkół TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ. Do zwycięskich podstawówek przyjedzie ciężarówka po brzegi wypełniona 1000 książek!

1 listopada, 2019