„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera…”

Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera…

/ Karol Ludwik Monteskiusz /

Drodzy Uczniowie!

Niedawno na stronie naszej szkoły został opublikowany artykuł pt. Nowości w bibliotece szkolnej na temat korzyści wynikających z czytania, do którego dołączona została lista z propozycjami książek dostępnych w naszej bibliotece polecanych dla najmłodszych czytelników. Tym razem wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom ich starszych koleżanek i kolegów. Poniżej znajdziecie kilkanaście propozycji książek, których czytanie sprawi Wam przyjemność i przestanie kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Wśród nich nie zabraknie bohaterów, którzy w trakcie lektury mogą stać się Wam wyjątkowo bliscy. To również uczniowie, którzy mimo licznych obowiązków, nie zapominają o swoich pasjach i ze zwykłej codzienności potrafią uczynić przygodę!

Jeśli chcecie dowiedzieć się WIECEJ o poniżej omawianych książkach, zapraszamy do przeczytania tego artykułu oraz do regularnego odwiedzania zakładki w głównym menu na stronie szkoły: „Biblioteka” / Książki, które warto przeczytać / Dla uczniów. Znajdziecie tam krótkie streszczenia każdej z polecanych książek, które mogą zaciekawić i zmotywować do przeczytania 😊

Zachęcamy do bliższego poznania m.in. członków Klubu Ratowników Zwierząt, którym los zwierzaków nie jest obojętny.

Poznajcie pełną radości i wyjątkowo niesforną wychowankę Patty, która przysparza swoim opiekunom nieustannych kłopotów, a jej nawet najbardziej szalone i niewiarygodne przedsięwzięcia, jakie spontanicznie podejmuje, są nie tylko zabawne, ale, co najważniejsze, wielu osobom przynoszą pociechę, spokój, a nawet szczęście.

Zaczytajcie się w opowieści o przygodach siedmiorga rodzeństwa w bardzo nietypowej rodzinie, mieszkającego wraz z ojcem oficerem i młodziutką macochą w dużym domu otoczonym wspaniałym dzikim ogrodem nieopodal rzeki. Takie otoczenie sprzyja nie tylko figlom. Życie nie jest jednak jednym pasmem zabawy i radości, więc i tu nadchodzi czas próby…

Poznajcie Sebastiana, którego rodzice odkrywają, że jest on obdarzony niezwykłym talentem skrzypka i wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty… Zdolnego chłopca i jego rodzeństwo czeka jeszcze mnóstwo nieoczekiwanych wydarzeń, w dodatku u każdego z nich ujawnia się inny talent. Kiedy jednak wychodzi na jaw, że wszyscy marzą o czasach, gdy mieszkali w swoim domu, podejmują wielką tajną akcję…

Przeczytajcie przepiękną, wzruszającą historię niezwykłej przyjaźni dwóch chłopców, którzy przekonują się, że warto dążyć do szczęścia i spełnienia marzeń nawet w obliczu trudności i tego, co dotąd wydawało im się niemożliwe. Główny bohater – Marco wraz ze swym kalekim przyjacielem wypełnia tajną misję: przekazuje Znak – sygnał do rozpoczęcia powstania, w okupowanym królestwie Samawii. Spiskowcy zwyciężają, a prawowity władca odzyskuje tron. Kim naprawdę jest Marco?

A może zainteresuje Was historia Kornelii, która wiedzie radosne życie w zamożnym domu u podnóża Alp. Wesoła i lubiana przez wszystkich spędza całe dnie na zabawie. Jej matka zmarła, kiedy dziewczynka miała trzy lata, a ojciec nie zna się na wychowaniu dziewczynek i nie potrafi utrzymać rezolutnej córki w ryzach. Rozpieszczana przez wszystkich dziewczynka żyje beztrosko, jednak sytuacja zmienia się, kiedy ojciec musi wyjechać w podróż i sprowadza do domu swoją ciotkę i jej przyjaciółkę. Kobiety mają za zadanie utemperować dziewczynkę i wpoić jej zasady dobrego zachowania. Spontaniczna, naturalna Kornelia jest trudnym materiałem na damę – woli świat natury i prostoty. Czy uda jej się ocalić ten swój świat?

Wśród polecanych książek znajdziecie opowieść o Heidi. Pewnego dnia zostaje zabrana do Frankfurtu, aby tam dotrzymywać towarzystwa sparaliżowanej córce zamożnego przedsiębiorcy. Przyjazd Heidi do domu pana Sesemanna rozpoczyna całą serię zabawnych wydarzeń, burzy spokój i nudę w życiu chorej Klary. Którejś nocy w wielkim, starym domu zaczynają straszyć duchy… Czy Heidi zaaklimatyzuje się w nowym, obcym dla niej środowisku? Czy uda się jej pomóc chorej dziewczynce?

Miłośników koni z pewnością zainteresuje znana na całym świecie książka, budząca w młodym czytelniku najlepsze uczucia. To opowieść o kolejach losu najpierw źrebaka, potem pięknego konia. Kary, bo takie imię nosi bohater, kolejno trafia w ręce różnych właścicieli. Raz są nimi ludzie dobrzy i troskliwi, rozumiejący potrzeby i duszę swojego zwierzęcia, kiedy indziej nieczuli, traktujący zwierzę jak maszynę.

Jeśli chcielibyście przez chwilę spojrzeć na świat z perspektywy „Czarnego Księcia”, warto zajrzeć do niezwykłej książki, w której autorka użyczyła koniowi głosu i pozwoliła mu opowiedzieć o swoim niezwykle ciekawym, pełnym niecodziennych zdarzeń w życiu. Książka pozwala nam zobaczyć świat oczami konia, spojrzeć na nas, ludzi, na naszą przewagę nad zwierzęciem.

Wśród polecanych książek znajdziecie również historię Betty, która otrzymuje w spadku wielki majątek i dowiaduje się o istnieniu swoich dalekich kuzynek. Wkrótce okazuje się jednak, że dziewczęta nie chcą mieć z nią nic wspólnego. Aby zdobyć ich przyjaźń, Betty postanawia użyć podstępu…

Polecamy również ciepłą, pogodną, naładowaną pozytywną energią i ogromną dawką humoru książkę Chłopak na opak. To opowieść o domowych i szkolnych perypetiach niejakiego Jacka Czarneckiego, którego cechuje niezwykła zdolność popadania w przeróżne tarapaty. Książka klimatem przypomina „Przygody Mikołajka” Sempe i Goscinnego, z tym że w naszych polskich realiach i gwarantuje równie potężną porcję dobrej rozrywki.

Kolejna dawka humoru czeka na Was w książce Dziewczyna i chłopak. Tosia i Tomek to rodzeństwo, jednak każde z nich jest zupełnie inne. Tosia to spokojna, grzeczna dziewczynka, Tomek – zwariowany chłopak pełen szalonych pomysłów. Na wakacyjny wypoczynek wybierają się w różne miejsca. Los sprawia, że tuż przed wyjazdem muszą w tajemnicy zamienić się rolami. Tomek zmuszony jest chodzić w sukienkach, a Tosia stara się udawać twardego chłopaka. Jak poradzą sobie w nowych wcieleniach? Czy uda im się zachować sekret?

Czytelnikom spragnionym przygód przypadnie do gustu seria książek o  sześciorgu sympatycznych psotników – Bastablach, oddanych sobie na śmierć i życie, skłonnych do niedorzecznych pomysłów i działań, ale zawsze uczciwych, szlachetnych i wrażliwych na ludzkie niedole, którzy znajdują na koniec skarb… zaskakujący i nieoczekiwany.

Jeśli chcecie zapoznać się z innymi propozycjami książek i dowiedzieć się o nich czegoś WIĘCEJ, zapraszamy do zakładki „Biblioteka” / Książki, które warto przeczytać / Uczniowie.

Tam znajdziecie kolejne pozycje WARTE przeczytania 😊

Poniżej znajdziecie najnowsze propozycje książek, które warto przeczytać, wraz z krótkimi streszczeniami, wprowadzającymi w ich tematykę:

Weiss Ellen – Sebastian, czyli Kot – (cykl Klub Ratowników Zwierząt – opowieść 1)

Weiss Ellen Nasz przyjaciel Gumbo – (cykl Klub Ratowników Zwierząt – opowieść 2)

Weiss Ellen – Dom dla Pegaza – (cykl Klub Ratowników Zwierząt – opowieść 3)

Weiss Ellen – Bella i wyścigi – (cykl Klub Ratowników Zwierząt – opowieść 4) (Książka dostępna również pod tytułem: Bezpański pies)

Webster Jean – Patty

Turner Ethel – Siedmioro Australijczyków

Streatfeild Noel – Złota jabłoń

Burnett Frances Hodgson – Zaginiony książę

Spyri Johanna – Kornelia

Spyri Johanna – Heidi

Sewell Anna – Mój Kary

Sewell Anna – Czarny Książę – „autobiografia pewnego konia” – najsłynniejsza na świecie powieść o zwierzętach

Mockler Geraldine – Dziedziczka Blenheim

Ożogowska Hanna – Chłopak na opak czyli z Pamiętnika pechowego Jacka ; Raz gdy chciałem być szlachetny …

Ożogowska Hanna – Dziewczyna i chłopak czyli Heca na 14 fajerek

Nesbit Edith – Poszukiwacze skarbu

Nesbit Edith – Złota Księga Bastablów

Nesbit Edith – Przygody młodych Bastablów

 

26 lutego, 2020