Jarosławska Parabola Dziejowa „Niepodległość miała 20 lat”

25 października br. pomimo niesprzyjającej, wyjątkowo chłodnej, wietrznej i deszczowej aury na płycie rynku jarosławskiego odbyło się widowisko celnie wpisujące się w obchody 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, a w którym brali udział także uczniowie naszej szkoły.

Program tego dnia był bardzo rozbudowany. Rozpoczął się wprowadzeniem pt. „Chrzest bojowy, czyli żołnierska sprawa Jarosławskiej Kompanii” zaprezentowanym przez p. Andrzeja Zgryźniaka z jarosławskiego MOK-u. Następnie na maszcie została podniesiona flaga państwowa i odśpiewano hymn RP. Młodzież została poproszona o przypięcie kotylionów, a z balkonu trębacz, p. Franciszek Lotycz, odegrał hejnał mariacki, przenoszący widzów na krakowskie Oleandry, skąd 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła I Kompania Kadrowa. Wybrzmiał również hejnał Jarosławia. Potem na balkonie pojawił się komendant Józef Piłsudski i wygłosił przemówienie, a także odczytał treść listu, w którym podziękował Siostrom Niepokalankom za otrzymany od Sióstr medalik z wizerunkiem Matki Bożej. Zaprezentowano również krótki program artystyczny pt. „Pożegnanie polskie” w wykonaniu artystów MOK-u.

Na zakończenie uroczystości 100 par zatańczyło poloneza na płycie rynku dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas VII oraz VIII.

s. Laura

30 października, 2018