CODEWEEK 2018 – w poszukiwaniu młodych programistów

W dniach 6 – 21 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką S. Marciny oraz S. Laury wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania Codeweek 2018 wraz z projektem edukacyjnym firmy Edu-Sense #UczymyDzieciProgramować, którego cel wyznacza popularyzacja nauki programowania i kodowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

W ramach tego wydarzenia przeprowadzono cykl sześciu zajęć. Klasy pierwsza i trzecia realizowały następujące tematy, związane z programem „Uczymy Dzieci Programować”:

  1. Poznaję historię Code Week;
  2. Szukamy algorytmów;
  3. Kodujemy informacje dotyczące naszej miejscowości;
  4. Tworzymy mapę swojej miejscowości;
  5. Wspólna zabawa z programem – tworzymy plakat.

Klasa pierwsza i druga dodatkowo kodowały na platformie code.org.

Swoje zadania uczniowie realizowali na komputerze, ozobotach, macie kodowania, dywanie, kartce papieru. Rozwijali umiejętności twórcze, kreatywność, logiczne myślenie, a przede wszystkim – byli wdrażani do efektywnej pracy w grupach. Wraz z programem zrealizowano lekcje matematyki, geografii, informatyki, edukacji informatycznej, a także techniki i zajęć technicznych.

Jak na dzieci przystało – było kolorowo, ciekawie i zabawnie. Młodzi (a być może także przyszli) programiści ćwiczyli spostrzegawczość, utrwalali kierunki, tworzyli różne programy, historyjki, instrukcje itp. Pod okiem sióstr prowadzących zajęcia miała miejsce wspaniała zabawa, połączona z pracą zespołową i indywidualną. Pierwszoklasistom pomagali uczniowie klas starszych, a czynili to z wielkim zaangażowaniem.

Za udział w zajęciach szkoła otrzymała międzynarodowy certyfikat.

Kodowanie informacji jest jedną z szybkich technik uczenia się. Mamy nadzieję, że zachęci to uczniów do osiągania lepszych wyników w nauce. A kto wie – może dzięki zajęciom w naszej szkole narodzili się nowi programiści?

5 listopada, 2018